Mariusz Kwiatkowski podkreśla niezawodność odmiany Guideline w każdych warunkach uprawy

Uprawa kalafiorów na zbiór w okresie lata związana była dotychczas z sztandarową odmianą z oferty Syngenta, jaką jest Lecanu F1. Od tego roku na ten najtrudniejszy okres uprawy kalafiorów polecana jest również odmiana Guideline F1. Pierwszy rok w komercyjnej produkcji potwierdza cechy tej odmiany, którą cechuje stabilny okres wegetacji i znakomita jakość róż, w każdych warunkach uprawy.

W podwarszawskim Ożarowie, dość mocno rozpowszechniona jest uprawa kalafiorów z przeznaczeniem na świeży rynek. Nic dziwnego, gdyż z pola do rynku hurtowego w Broniszach jest zaledwie kilka lub kilkanaście kilometrów. Odmianą, która do tej pory była uprawiana na okres letni była Lecanu F1. Obecnie uzupełnia ją nowość od  Syngenta – Guideline F1. To co potwierdza się na 6 ha polu, gdzie uprawiane są obie te odmiany, to większa wczesność odmiany Guideline F1, u której gotowe do handlu róże są o około 2 tygodnie wcześniej niż w przypadku Lecanu F1. Dlatego planując uprawę kalafiorów z przeznaczeniem na zbiór letni, warto łączyć Lecanu i Guideline. W ten sposób mamy rozciągnięty czas zbiorów co, jak wiadomo w przypadku kalafiorów, ma duże znaczenie – mówi Mariusz Kwiatkowski z Syngenta. To co wyróżnia Guideline F1 to bardzo silny wigor, który sprawia że rośliny są tolerancyjne na stresowe warunki uprawy w tym suszę i niezależnie od pogody są w stanie wydać dobrej jakości plon. Duża masa liści, które doskonale chronią róże sprawia, że te nie są narażone na przebarwienia słoneczne, i nie ma potrzeby dodatkowej ich ochrony poprzez wiązanie czy wyłamywanie liści. Róże są twarde, zbite i choć niezbyt duże to jednak ciężkie. Bardzo dobrze nadają się do pakowania w łuszczki, a chronione duża masą liści nie są narażone na uszkodzenia czy obtarcie podczas sprzedaży i handlu – dodaje Mariusz Kwiatkowski.

Bardzo dobry okrycie róż liśćmi u odmiany Guideline
Bardzo dobry okrycie róż liśćmi u odmiany Guideline
Mocny wigor kalafiorów sprzyja wyrastaniu dużych róż
Mocny wigor kalafiorów sprzyja wyrastaniu dużych róż
Znakomita jakość róż kalafiorów odmiany Guideline
Znakomita jakość róż kalafiorów odmiany Guideline

Na wizytowanym polu widać też,  że pomimo dużej presji ze strony tantnisia krzyżowiaczka i mączlika, tu praktycznie nie widać oznak ich obecności. Jest to zasługa producenta, który nie tylko na czas wykonał zabiegi zwalczające te szkodniki, nie dopuszczając do pojawienia się gąsienic na roślinach, ale też realizował je opryskiwaczem z rękawem powietrznym, co pozwoliło na bardzo dobre pokrycie roślin, a więc i sprzyjało wysokiej skuteczności zastosowanych środków ochrony.