David to idealny kalafior na jesień do rózyczkowania

Portfolio kalafiorów i brokułów firmy Syngenta stale się wzbogaca i to w odmiany o wybitnych walorach. Guideline F1 i Almagro F1 to dwie nowe kreacje na okres letniej uprawy. Sprawdzone standardy na jesień to Gohan F1, Cabral F1 i David F1. Z kolei wśród brokułów doskonałe opinie wśród producentów zdobyły sobie takie odmiany jak Besty F1, Batory F1 i Monrello F1. 

Odmiany kalafiorów na najtrudniejsze warunki uprawy

W gronie kalafiorów pojawiły się dwie ciekawe odmiany jak Guideline F1 o 75 dniowym okresie wegetacji, polecana do uprawy w najtrudniejszym dla kalafiorów okresie lata. Odmian ta cechuje się umiarkowanym wigorem, dobrym okryciem róż liśćmi, wysoce stabilna we wzroście (utrzymuje stabilny okres wegetacji) i odporna na tworzenie omszenia. Kolejna propozycja kalafiorów polecana do uprawy  na rynek warzyw świeżych to kalafior pod numerem SGC3063 (Almagro F1) odmiana w segmencie Lecanu F1, ale przewyższająca ją wigorem, o stabilnym okresie wegetacji i lepszym kryciu. Okres wegetacji odmiany Almagro jest o 5 dni dłuższy niż Lecanu. Almagro to niewątpliwie bardzo ciekawe uzupełnienie segmentu letniego kalafiora – podkreślał Zenon Małek. Ciekawostką wśród kalafiorów są odmiany o ciekawym wybarwieniu róży jak SGC8001 F1, u której róże wybarwione są na kolor zielony czy Flame Star F1 mająca róże wybarwiona na pomarańczowy kolor. Tego typu odmiany zyskują uznanie jako komponenty do przygotowania barwnych sałatek. Odmiany te przewyższają standardowe kalafiory walorami smakowymi. Zainteresowanie tego typu odmianami rośnie szczególnie w USA i Francji. Zaleta tych odmian jest bardzo duże wyrównanie  róż, które mogą być zebrane podczas 1-2 cięć z pola.

Niezawodne odmiany brokuła

Nowości pojawiają się też w ofercie brokułów, którą ubogacają takie pozycje jak Batory F1, Monrello F1 i Besty F1.  Pierwsza z nich początkowo została wyselekcjonowana na rynek polski, jako uniwersalna odmiana zarówno do uprawy na świeży rynek jak i dla przemysłu. Róże tej odmiany cechuje drobny pączek, są zbite i ciężkie co zapewnia duży uzysk różyczki  o najwyższej jakości surowca pożądanego przez  zakłady przetwórcze. Odmiana ta polecana jest do uprawy zarówno na zbiór wczesnoletni z nasadzeń wczesnowiosennych oraz na zbiór jesienny. Charakter wzrostu odmiany Batory, wysoki plon handlowy oraz łatwość różyczkowania sprawiają, że odmiana zyskały już wielu zwolenników wśród producentów tego warzywa, i odmiana staje się nowym wyznacznikiem standardu na rynku w Polsce. Dodatkowo Batory zyskuje uznanie na rynkach zagranicznych, zarówno w Hiszpanii jak i Wielkiej Brytanii – dwóch największych rejonach uprawy brokułu w Europie. Typowo jesienną odmianą brokułu jest z kolei Monrello F1, którą również cechuje zbitość i duża masa róż oraz odporność na stresowe warunki uprawy. To zaś przekłada się na wysokie plonowanie tej odmiany. Aby móc uzyskać najwyższy potencjał odmiany Monrello, należy ściśle przestrzegać zalecanych okresów uprawy i zwrócić uwagę na dłuższy okres wegetacji tej odmiany.

Besty z efektem niezwykle silnego systemu korzeniowego

Besty F1 to z kolei brokuł o stosunkowo krótkim okresie wegetacji (65-70 dni) polecana do uprawy w okresie całego sezonu ale z przeznaczeniem na świeży rynek. Zaletą tej odmiany jest również tolerancja na trudne warunki uprawy oraz niezwykle silny system korzeniowy. Aby uzyskać produkt o najwyższej jakości, w przypadku odmiany Besty zalecane jest obniżenie poziomu nawożenia azotem, z racji bardzo silnego systemu korzeniowego. Roślina wytwarza róże o regularnym pączku i mocno grzybkowatym kształcie, co jest cechą bardzo pożądaną na rynku warzyw świeżych. Dodatkowo w przypadku tej odmiany, nieoceniona jest przydatność pozbiorcza oraz wysoki udział plonu handlowego (róż wyciętych z jednostki powierzchni). Pod względem tych cech odmiana Besty zdecydowanie przewyższa inne odmiany na rynku w tym segmencie.

Brokuł Batory – idealny do uprawy na świeży rynek i do różyczkowania
Brokuł Monrello

 

Brokuły do zbioru mechanicznego

Nowa linia brokułów wieloróżyczkowych to dobra propozycja, dla tych którzy myślą o zmechanizowaniu zbioru i zarazem uzyskaniu produktu o najwyższej i unikatowej jakości na brokułowym rynku. EasyBroQ to projekt firmy Syngenta pozwalający ten efekt uzyskać. Na polskim rynku sprawdzona i przetestowana została odmiana Monflor F1, która tworzy róże zbudowane z kilku pojedynczych różyczek. Wycinając je na polu ręcznie lub z wykorzystaniem specjalnych urządzeń można od razu uzyskać finalny produkt i to bardzo dobrej jakości różyczek. Mają one „długi głąbik” a dzięki temu że nie przylegają ściśle do siebie, pozbawione są żółtej obwódki co jest charakterystyczne dla różyczki uzyskanej poprzez różyczkowanie tradycyjnych brokułów. Odmiana Monflor była już kilka lat testowana w Polsce, i zaczyna być uprawiana na skalę towarową. Znalazła też spore uznanie na zachodzie Europy, w Niemczech i Holandii gdzie w sezonie 2017 będzie uprawiana przez cały sezon, aby zapewnić ciągłość dostaw do odbiorców produktu o najwyższej jakości różyczek. Dostrzegamy coraz większe zainteresowanie na tego typu produkt – mówi Zenon Małek, odpowiedzialny z projekt EasyBroQ w firmie Syngenta.

Nowe odmiany kalafiorów i brokułów ze względu na takie cechy jak tolerancja na trudne warunki uprawy, wysoka zdrowotności, stabilność we wzroście, silny wigor z tendencją do tworzenia wysokich plonów zyskują coraz większe uznanie producentów. Są bowiem gwarantem wysokich plonów i opłacalnej produkcji warzyw, a to dla producentów jest najważniejsze.