W połowie kwietnia wspólnie z Władysławem Tokarczykiem z firmy Syngenta odwiedzamy gospodarstwa produkujące wczesne kapusty w regionie Igołomi. Lada moment do sprzedaży trafią już pierwsze odmiany. Czy wiecie, która z odmian będzie jedną z pierwszych na rynku?

W gospodarstwie Henryki i Henryka Ciastoń, w uprawie od lat znajdują się odmiany z portfolio firmy Syngenta. Odmianą, której główki w pierwszej kolejności trafią w tym sezonie do sprzedaży będzie Rosberg F1. Odmiana ta wyróżnia się niezwykłą szybkością jeśli chodzi o formowanie gotowych do sprzedaży główek, zaledwie w ciągu 45-52 dni od posadzenia. Jest również bardzo odporna na jarowizację i ma ładne, duże liście rozetowe co zapobiega wyrastaniu chwastów. Wczesność to pieniądz, dlatego warto uprawiać tą odmianę w najwcześniejszych nasadzeniach tunelowych – rekomenduje W. Tokarczyk.

Kolejną odmianą, której główki, będą gotowe do sprzedaży około 7 dni po odmianie Rosberg F1 jest odmiana o nazwie Vettel F1. Kreacja ta ma duże, rozłożyste liście rozetowe i bardzo dużą dynamikę wzrostu. Wyróżnia się bardzo dobrym przyrostem na objętość, ma również długie okno zbiorcze, pozwalające uzyskiwać wczesny produkt handlowy z możliwością uzyskania dużych główek o masie nawet 2 kg.

Bardzo dobrze prezentuje się w tym sezonie, znana i ceniona odmiana do najwcześniejszych nasadzeń o nazwie Veronor F1. Kreacja ta formuje kształtne i duże główki w okresie 52-55 dni. Odmiana ta już 14 kwietnia 2020 roku bardzo dobrze się prezentuje i zapewne już na około tydzień będzie gotowa do sprzedaży – ocenia W. Tokarczyk.

Kolejnym standardem jest Mirror F1, szybko przyrastająca o dużej dynamice wzrostu, która już w tym roku w połowie kwietnia miała kształtne główki, gotowe do sprzedaży za około tydzień.

Osoby zainteresowane uprawą na wczesny zbiór odmian kapusty włoskiej, powinny zainteresować się kreacją Preludium F1. Odmiana ta dobrze sprawdza się w uprawie pod folią oraz agrowłókniną. Kreacja ta w niskich tunelach, w okresie 52-54 dni pozwala oferować atrakcyjny handlowo towar.

Więcej o tym jak prezentują się te najwcześniejsze odmiany kapust można zobaczyć na filmie: