Kalafiory na lato – FILM

0
1999

Uprawa kalafiorów w okresie lata, pozwala oferować to warzywo, także w tych miesiącach, które wydawać się mogą trudne w produkcji tego warzywa. Sukces mogą zapewnić dobrze dobrane odmiany. Na uwagę zasługują to kreacje z firmy Syngenta jak Lecanu F1, Guideline F1 i Almagro F1. Uprawa tych 3 odmian pozwala zapewniać znakomitej jakości kalafiory w letnich miesiącach.

Artykuł reklamowy

Od wielu lat standardem wśród kalafiorów na produkcję w okresie lata jest odmiana Lecanu F1 o okresie wegetacji wynoszącym 75-80 dni. Wysoka tolerancja wobec stresowych warunków uprawy, oraz znakomite okrycie róż liśćmi sprawia, że uprawa tej odmiany pozwala zapewnić znakomitej jakości produkt w okresie lata – zarówno z przeznaczeniem na świeży rynek jak i dla przemysłu.

Nieco krótszy okres wegetacji ma odmiana Guideline F1 – wynosi on 70-75 dni. Odmiana ta nadaje się do produkcji całorocznej, a przy wysokich temperaturach w miesiącach letnich nie ma tendencji do tworzenia omszeń, czy przebarwień na różach. Rośliny cechują się silnym wigorem i wysoką zdrowotnością, co sprawia że są wierne w plonowaniu. Odmiana ta cechuje się dość stabilnym okresem wegetacji nawet przy mało sprzyjających warunkach pogodowych. Korzystna cechą tej odmiany jest szybkie tworzenie i dorastanie róż, co zapewnia dobre plony przy wczesnych terminach uprawy. Stosunkowo krótki okres wegetacji tej odmiany sprawia, że można ją uprawiać w dwóch nasadzeniach w ciągu roku na tym samym polu, lub jako poplon.

Guideline to nowa odmiana kalafiora na trudne warunki uprawy

Absolutna nowością na sezon 2018 jest natomiast odmiana Almagro F1. Jak podkreślają Alicja i Paweł Bednarscy z miejscowości Wasylów Mały, Almagro F1 z powodzeniem można uprawiać na zbiór w sierpniu i we wrześniu. Rośliny mają róże bardzo dobrze okryte liśćmi, co sprawia że jakość ich jest naprawdę znakomita. Są zbite twarde co przy zbiorze w miesiącach letnich jest bardzo istotną cechą – podookreśla Paweł Bednarski. Odmiana okazuje się być tolerancyjna wobec niekorzystnych warunków pogodowych, które nie zaburzają jej wzrostu i zaplanowanego terminu zbiorów. Almagro F1 okazuje się być bardzo dobrą odmianą na świeży rynek, ale jak się okazuje także dla przemysłu. Coraz mniej stabilne warunki pogodowe w okresie wegetacyjnym sprawiają, że produkcja takich warzyw jaka kalafiory staje się trudniejsza. Dlatego włączanie do uprawy odmian, które cechują się wysoką tolerancją na te zmiany klimatu jest bardzo istotne. Almagro F1 jest taką właśnie odmianą, która wychodzi naprzeciw współczesnym wyzwaniom produkcyjnym – podkreśla Tadeusz Surmacz z chłodni MORS w Zamościu.

Almagro F1 – to najnowsza propozycja Syngenty, jako kalafiora odpornego na stresowe warunki uprawy

Także Leon Muśko z zakładu OERLEMANS W Siemiatyczach potwierdza przydatność odmian Guideline F1 i Almagro F1 do uprawy w okresie lata. Podkreśla przy tym wyjątkową tolerancję tych odmian na niekorzystne warunki uprawy, co potwierdził początek sezonu 2017, kiedy to w kwietniu i maju wystąpiły przymrozki. Pomimo tego, obie odmiany zapewniły dobre plony i bardzo wysoką jakość surowca. Jestem pod wrażaniem obu tych odmian, które są w stanie zapewnić bardzo dobrą jakość surowca zarówno przy zbiorach w czerwcu jak też początku września – podkreśla Pan Leon.

Leon Muśko (z prawej) i Zbigniew Chuchnowski w trakcie oceny kalafiorów i wyboru najlepszych odmian dla przetwórstwa