Wielu ekspertów przepowiada, że uprawa brokułów i kalafiorów w tym roku może być dochodowa. Większość zakładów przetwórczych decyduje się na zakup różyczki jesienią. Wtedy uzyskiwany plon jest zazwyczaj dobrej jakości, choć i w tym względzie bardzo ważny jest właściwy dobór odmian kalafiora i zaplanowanie ich nasadzeń w czasie.

Kujawy i północna Polska

W tej części kraju zakłady rozpoczynają kampanię skupu różyczki w kampani jesiennej na ogół od ok. 20 sierpnia. Uważam, że na start, a więc na zbiory w końcu sierpnia, najlepiej jest wykorzystać odmianę Almagro F1. Odznacza się ona bardzo silną tolerancją na wysokie temperatury, jakie panują latem w Polsce. Ma doskonale okryte róże. Radzi sobie także z okresowymi niedostatkami wody. Bez względu na przebieg pogody odmiana ta zachowuje deklarowany okres wegetacji wynoszący 80-85 dni – informuje Marek Zieliński z firmy Syngenta. Na zbiór we wrześniu rekomenduje kreację Cabral F1, a na wycinanie we wrześniu i październiku odmianę Gohan F1.

David zapewnia wysoka jakość surwca – to niezawodna odmian na zbiór w październiku

Kalafiory obu wymienionych odmian budują twarde róże przy których obróbce powstaje bardzo niewiele kruszu. Różyczka uzyskana z nich jest też drobna, chętnie akceptowana przez odbiorców. Do uprawy na zbiór typowo jesienny na Kujawach doradca zalecał odmiany David F1 i Java F1. Aby zbiory wypaliły w początku października odmianę David F1 trzeba wysadzić nie wcześniej niż 5 lipca, zaś rośliny z odmiany Java F1 około tydzień wcześniej. Ma ona nieznacznie dłuższy okres wegetacji. – wyjaśnia specjalista. I dodaje: Z moich obserwacji wynika, że z myślą o zaopatrzeniu zakładów w różyczkę we wrześniu na Kujawach najpopularniejszą z uprawianych odmian kalafiorów jest Gohan F1. Z kolei na październik planuje się najczęściej nasadzenia kreacji David F1. Te odmiany zasłużyły sobie na uznanie plantatorów. Java F1 to nowość, ale jest bardzo obiecująca. Z pewnością warto sprawdzić ją w warunkach swojego gospodarstwa.

Cabral zapewnia doskonałej jakości róże, które bardzo dobrze się różyczkują
Odmiana Gohan, to stabilny kalafior, niezawodny w rożnych warunkach pogodowych

Zamojszczyzna i Polska południowo-wschodnia

Inauguracja skupu różyczki kalafiorowej w południowo-wschodniej Polsce przypada nieco później, zazwyczaj ok. 1 września. Nasze odmiany mają kilka wspólnych cech. Po pierwsze odznaczają się bardzo dobrą zdrowotnością. Po drugie wiernie dotrzymują okresów wegetacji, więc można precyzyjnie zaplanować zbiory. Wreszcie bardzo dobrze różyczkują się zarówno mechanicznie jak i ręcznie. A uzyskana różyczka jest drobna, więc pożądana na rynku – informuje Rafał Żmuda z firmy Syngenta. I dodaje: Zbiór jesienny zaczynamy tu zazwyczaj od odmiany Gohan F1. Ta odmiana dobrze znosi wysokie temperatury które często występują na początku września. Ma silny wigor i dużą tolerancję na stresowe warunki uprawy. Z kolei na przełomie września i października bardzo dobrze spisuje się Cabral F1. Ta odmiana znalazła też wielu zwolenników w centralnej Polsce. W gronie odmian typowo jesiennych ekspert podkreśla cechy użytkowe odmiany David F1. To odmiana o 85-90 dniowym okresie wegetacji. Nawet wysadzona ok. 15 lipca zostanie zebrana dając duży wysokiej jakości plon. W 2019 roku firma Syngenta wprowadza do sprzedaży nową odmianę o nazwie Java F1.   

Rafał żmuda z nową odmiana kalafiora – Java F1

Dzięki wprowadzeniu odmiany Java śmiało możemy powiedzieć, że nadchodzi nowa jakość kalafiora jesiennego.

Jawa F1 zapewnia wyrównany plon różyczki o niewielkim kalibrażu. Liście dobrze okrywają róże, ale nie przylegają do nich bardzo mocno, co mogłoby skutkować zatrzymywaniem nadmiernej wilgoci w deszczową jesień. Kalafior ten nadaje się do różyczkowania mechanicznego i ręcznego a uzyskany plon różyczki jest bardzo wysokiej jakości, odmiana ta charakteryzuje się również bardzo stabilnym okresem wegetacji – podkreśla Rafał Żmuda.

Na zbiór letni i podwójny

Jeżeli zakład chce zakontraktować różyczkę w okresie letnim, jeszcze przed skupem fasoli czy wiśni, to do takiej produkcji polecałbym Almagro F1. Tak naprawdę jest znakomita odmiana do całorocznej produkcji.  Sprawdza się w  najtrudniejszych warunkach wzrostu, dla Almagro nie straszne jest najbardziej upalne lato. Jesienią też przynosi bardzo dobre efekty produkcyjne. Znam przykład zakładu, który w zeszłym roku skupił duże ilości różyczki uzyskanej z tej właśnie odmiany wczesnym latem i był z tej decyzji zadowolony – mówi Rafał Żmuda.

Świetne krycie i wysoka jakość róży to zalety odmiany Almagro polecanej do uprawy w okresie lata

Almagro F1 to także kreacja wykorzystywana w uprawach poplonowych. Niektórzy plantatorzy, aby lepiej wyzyskać potencjał produkcyjny własnych pól, decydują się na uprawę wiosenną brokułu Batory F1 lub Monaco F1. Po jego zbiorze przygotowują kwaterę do ponownego nasadzenia i ok. 10 – 15 lipca wysadzają kalafiory odmiany Almagro F1 lub David F1 – wyjaśnia specjalista.

Dowiedz się WIĘCEJ o naszych odmianach z naszego Katalogu warzyw gruntowych 2019. KLIKNIJ I POBIERZ