Kapusta Prodikos F1

Po niezwykle trudnym sezonie 2015, kiedy warunki pogodowe i deficyt wody determinowały produkcję wielu gatunków warzyw, przychodzi czas na podejmowanie kolejnych decyzji związanych z nowym sezonem. Jakie gatunki uprawiać, jakie wybrać odmiany, jak poprowadzić uprawę? Każde z tych pytań wymaga przemyślanych decyzji. Gdy popatrzy się na rynek warzyw w Polsce, widać jednak, że swój potencjał, być może nawet nie do końca wykorzystany, mają kapusty. W tym zakresie Syngenta proponuje szeroki zakres odmian, które są w stanie wydać dobry plon nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych.

Realizowana od wielu lat hodowla warzyw kapustnych w firmie Syngenta ukierunkowana jest na pozyskiwanie odmian o dużej przydatności do uprawy, nawet w niezwykle niekorzystnych warunkach. Dotyczy to zarówno typu gleby, zasobności w wodę, jak też i pogody. Potwierdzeniem tego był rok 2015, kiedy to – pomimo deficytowej ilości opadów atmosferycznych – wiele odmian z portfolio firmy Syngenta dało wysoki plon. Jest to przede wszystkim zasługa silnego systemu korzeniowego i, co jest z tym związane, zdolności roślin do maksymalnego wykorzystania wody zawartej w glebie. Niezwykle ważny jest również fakt, że w tych odmianach tkwi wysoki potencjał plonotwórczy, tolerancja na warunki stresowe oraz na zagrożenia wynikające z presji chorób i szkodników. Właśnie dzięki tym cechom, rośliny wykazują zdolność stabilnego wzrostu i rozwoju w trudnych warunkach polowych. Wartość odmian została potwierdzona w wieloletnich testach prowadzonych w ekstremalnych warunkach.

Odmiana Kilaherb
Odmiana Kilaherb

 

Odmianą o stosunkowo krótkim okresie wegetacji (85 dni) jest Flexton F1, która daje dobry plon nawet w tak trudnych warunkach uprawy, jak w minionym sezonie. Rośliny tworzą główki o masie do 7 kg, nadające się na rynek świeżych warzyw i do kwaszenia. Odmiany Kilaherb F1 i Ramkila F1 pokazały w ubiegłym roku swą wartość – dzięki mocnemu systemowi korzeniowemu dobrze sobie poradziły w warunkach deficytu wody, w tym również na stanowiskach zagrożonych kiłą kapusty. Bardzo silny system korzeniowy tych odmian doceniają także plantatorzy, którzy w swoich uprawach nie mają problemu z kiłą, ale pomimo tego, wybierają te odmiany, właśnie z uwagi na siłę systemu korzeniowego i związany z tym znaczny wigor roślin. Elastor F1 to – jak sama nazwa wskazuje – odmiana elastyczna zarówno pod względem uprawy (po dorośnięciu główki mogą pozostawać na polu nie tracąc wartości handlowej), jak i przeznaczenia – doskonale nadaje się na rynek świeżych warzyw oraz do kwaszenia i przechowywania. Agresor F1 – odmiana przystosowana do uprawy na gorszych stanowiskach – również bardzo dobrze sprawdziła się w tym sezonie, zapewniając dobry plon główek do kwaszenia lub sprzedaży na rynku świeżych warzyw.

Nową odmianą, dopiero wprowadzaną na rynek, jest Rington F1. Zwróciła naszą uwagę niezwykłym tempem dorastania główek – już po upływie 85-90 dni od posadzenia daje możliwość zbierania główek o masie sięgającej 4-5 kg. Tym samym jest to świetna kapusta, która może być uprawiana z przeznaczeniem na rynek świeżych warzyw, do kwaszenia czy produkcji surówek. Nadaje się do produkcji na zbiór wczesnoletni, a ze względu na krótki okres wegetacji – również na poplon po uprawach wczesnych warzyw. Cechą szczególną tej odmiany jest też tolerancja wobec wciornastków. Rington F1 to doskonała jakość surowca, co ważne – możliwa do uzyskania w krótkim czasie.

Kapusta Rington F1
Kapusta Rington F1

 

Kapusta do kwaszenia

Novoton F1 i Liberator F1 zostały już sprawdzone i docenione przez wielu plantatorów. Mają niezwykły potencjał plonotwórczy i nie zawiodły producentów w tym sezonie, tworzyły bez problemu główki o masie dochodzącej do 5 kg, stanowiąc doskonały surowiec do kwaszenia. Możliwości tych odmian są znacznie większe – zwłaszcza Novoton F1 w optymalnych warunkach uprawy daje szansę na uzyskanie główek o masie do 8-10 kg, a zdarzały się przypadki, że nawet 14-kilogramowych. Wysoki plon handlowy, niezwykle mocny i rozbudowany system korzeniowy, wysoka jakość główek to cechy, które sprawiły, że Novoton F1 i Liberator F1 są uznanymi odmianami dla producentów kapusty do kwaszenia. Wysoki potencjał plonotwórczy sprawia, że nawet w bardziej ekstensywnych warunkach uprawy można osiągać dobre ich plony.