Wielu konsumentów niecierpliwie oczekuje na czas, w którym na rynek trafią pierwsze partie krajowej kapusty. Z utęsknieniem wyglądane są także pierwsze kalafiory jak i brokuły. Produkty te wiosną bez trudu znajdują nabywców, dlatego w wielu regionach kraju ich uprawa na wczesny zbiór ma wieloletnie tradycje.

Polskie tradycje uprawy wczesnych kapustnych

Dotyczą one w zasadzie całego kraju. Może jednak pokusić się o wskazanie regionów w bezpośrednim sąsiedztwie dużych aglomeracji, takich jak Warszawa, Kraków, Łódź, Lublin, a także Wrocław czy Radom, gdzie wczesna uprawa kapustnych jest szczególnie popularna. W tej grupie zwłaszcza dwie lokalizacje zasługują na szczególną uwagę ze względu na skalę produkcji. Pierwsza to okolice Krakowa. Chodzi tu o miejscowości Igołomia, Wawrzeńczyce, Tropiszów, czy powiaty krakowski i proszowicki. Drugie wiosenne zagłębie produkcji kapustnych to region Łęczycy w północnej części województwa łódzkiego. Okres wzmożonej konsumpcji warzyw kapustnych zaczyna się w naszym kraju w początkach kwietnia, gdy na polski rynek trafia import z Hiszpanii, Włoch a przede wszystkich z Bałkanów, głównie z Macedonii. Jednak konsument tak naprawdę oczekuje na produkt krajowy. Kwestia popytu na rodzimą kapustę, kalarepę, brokuł czy kalafior jest podobna do zapotrzebowania na najwcześniejsze polskie ziemniaki. Wszyscy oczekują na te warzywa niecierpliwie ze względu na walory smakowe i bardzo dobrą ich jakość. Potrawy przyrządzane w oparciu o nie mają niepowtarzalne walory smakowe. Ponadto przełom kwietnia i maja to z reguły czas inauguracji sezonu grillowego, więc tym większa jest ochota na podejmowanie wyzwań kulinarnych i serwowanie potraw opartych o polskie, wyjątkowo smaczne, wczesne warzywa – wyjaśnia fenomen wysokiego zapotrzebowania na wczesne warzywa kapustne Władysław Tokarczyk, który na co dzień zajmuje się doradztwem techniczno-handlowym w firmie Syngenta.

Obecny sezon póki co sprzyja wzrostowi wczesnych kapustnych

Odmiana Veronor F1

W tym roku także realizowane są nasadzenia wczesnych warzyw kapustnych. Przebieg pogody sprawia, że ich wzrost jest bardzo harmonijny, równomierny. Zwłaszcza takie odmiany jak Mirror F1 i Veronor F1 cechują się znakomitą zdrowotnością i wczesnością.

Brokuły odmiany Besty F1

Ale prowadzi się też nasadzenia włókninowe i w otwartym gruncie odmian Bolikor F1 i tu sytuacja także wygląda dobrze. W przypadku kalafiorów obserwuję powszechne zakładanie kwater w oparciu o odmiany Speedstar F1, Solistar F1 i Bering F1. Pod włókninę i w otwartym polu plantatorzy wysadzają już brokuły odmiany Besty F1. Odmiany te udają się dobrze także w niskich tunelach typu igołomskiego. – informuje o preferencjach plantatorów Władysław Tokarczyk.

 

Dodaje, że pomyślny przebieg wegetacji sprawił, że kalarepa na pęczki już jest pozyskiwana, a zbiory kalarepy z dużą główką i kapusty na dobre rozpoczną się w trzeciej dekadzie kwietnia. Najważniejsze zalety wczesnych odmian kapustnych z katalogu firmy Syngenta to właśnie wczesność, wyrównanie, wysoka zdrowotność a także dobre dostosowanie do panujących w tym roku warunków pogodowych. Nie można ich określić ani jako bardzo sprzyjające, ani też jako wybitnie złe. Są po prostu przeciętne. Sprawiają, że nie ma mowy o jakiejś super wczesnej produkcji jak w niektórych latach, ale warzywa kapustne odmian firmy Syngenta na rynku pojawia się jako pierwsze. – mówi Władysław Tokarczyk. Doradca podkreśla też, że w przypadku właśnie tych odmian nie zaobserwował w obecnym sezonie efektu roślin brzeżnych. Chodzi o sytuację w której rząd czy dwa rzędy roślin rosnące najbliżej ściany tunelu byłyby wyraźnie mniejsze od tych znajdujących się bardziej po środku. Ocena stanu plantacji dokonywana przez plantatorów jest więc bardzo wysoka.

Odmiana Speedstar F1

Poniżej można zapoznać się z większą ilością zdjęć opisywanych odmian a także wczesną odmianą kapusty pekińskiej Sprinkin F1.

Sprinkin F1 to kapusta pekińska przeznaczona do najwcześniejszej produkcji pod folią i włókniną. Cechuje ją szybki wzrost, tolerancja na jarowizację oraz wysoki i wczesny plon:

 

Obydwie odmiany kapusty wczesnej z firmy Syngenty cechuje doskonałe przystosowanie do wczesnej produkcji i sprzedaży spod osłon. To prawdziwi liderzy w regionach wczesnej produkcji kapust pod osłonami w Polsce:

Opisywane w powyższej części artykułu odmiany pozwalają na bardzo wczesną produkcję kalafiora. To nowości, które doskonale wpisują się w cenione od lat przez rynek plantatorów wczesnye kalafiory. To propozycja dla tych, którzy opierają całą produkcję o bogate portfolio firmy Syngenta i doświadczenie zespołu doradczo- sprzedażowego tej firmy:

Oferta brokułów z Syngenty rokrocznie wzbogacana jest o nowe odmiany. Do całorocznego portfolio odmian przemysłowych i świeżo rynkowych brokułów dołącza obecnie nowość na świeży rynek – Besty F1. Tu rośliny tej kreacji w produkcji pod folią pod Krakowem:

Brokuły Besty F1