Pomimo wysokich temperatur jakie panują we wrześniu, możliwe okazuje się zbieranie dobrej jakości brokułów. Takie udało się wyprodukować w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Starym Radziejowie, gdzie brokuły są uprawiane na zbiór jesienny na powierzchni 20 ha. Wśród odmian, które wyróżniają się w tym sezonie jest brokuł Batory.

Brokuły uprawiane są tu w zagęszczeniu 35-40 tys. szt./ha, przy czym uprawa skoncentrowana jest na zbiór jesienny realizowany od początku września do końca października. W tym celu nasadzenia realizowane są początku lipca do końca tego miesiąca. Jedną z odmian uprawianych na zbiór jesienny jest Batory, który zbierany od połowy września cechuje się znakomita jakością róży. Brokuł Batory zaskoczył nas jakością róży i wyrównaniem, o jakie trudno w przypadku innych odmian. Uprawiany u nas jest na zbiór dużych róż i różyczkowanie. Co ciekawe w przypadku tej odmiany uzyskujemy bardzo dobra wydajność różyczki, która okazuje się być o 10-15% cięższa niż różyczka innych odmian – mówi Elżbieta Nowakowska z RSP w Starym Radziejowie, doceniając wysoką jakość róż odmian Batory, co jest rzadkością w tym sezonie. Odmian ta posadzona została także na późniejsze zbiory co pozwoli w pełni ocenić jej przydatność do uprawy w okresie jesiennym.

Elżbieta Nowakowska jest bardzo zadowolona z jakości róż jaką daje brokuł Batory
Elżbieta Nowakowska jest bardzo zadowolona z jakości róż jaką daje brokuł Batory
Znakomita jakość róż brokuła Batory
Znakomita jakość róż brokuła Batory

Odmiana Batory została wyselekcjonowana typowo na rynek Polski, stąd właśnie polsko brzmiąca nazwa – przypomina Zenon Małek portfolio menadżer ds. warzyw kapustnych, podkreślając przy tym coraz większe uznanie dla odmiany Batory producentów z innych europejskich krajów. Odmian przydatna jest do uprawy na zbiór wczesnoletni w czerwcu i lipcu, jak również do typowo jesiennych nasadzeń ze zbiorem we wrześniu i październiku. Odmiana okazuje się przydatna do uprawy na świeży rynek gdzie daje kształtne zwarte róże, ale również dla przemysłu, gdzie po różyczkowaniu brokuł Batory daje bardzo dobrej jakości surowiec, w postaci ładnie prezentującej się ale również twardej i ciężkiej różyczki, gdzie waga tej samej objętości skrzynek jest o 10-15 % wyższa względem innych odmian.

Leszek Klimczak i Zenon Małek z Syngenta zachęcają do uprawy brokuła Batory
Leszek Klimczak i Zenon Małek z Syngenta zachęcają do uprawy brokuła Batory
Marek Zieliński prezentuje potencjał jaki ma odmian Batory
Marek Zieliński prezentuje potencjał jaki ma odmian Batory